Neden Uzaktan Eğitim?

Eğitim ülkelerin ekonomik ve sosyal gelişiminde temel oluşturan bir yapı taşıdır. Tüm dünya üzerinde gelişen teknolojiden etkilenmeyen bir alan neredeyse kalmamışken eğitim de bu teknolojiden faydalanması gereken bir alandır. Teknoloji öncelikle eğitim hayatımıza klasik yöntemleri geliştiren bir metot olarak girmiş daha sonrasında gelişerek yeni bir eğitim yöntemine dönüşmeye başlamıştır. Bugün sıklıkla karşımıza çıkan bu yeni sistem olan çevrimiçi eğitim, klasik eğitimden farklı olarak öğrenen ve öğreticinin aynı mekân ve zamanda olmasına gerek kalmadan gerçekleştirilen internet tabanlı bir sistemdir. Eğitimci, sistem içerisinde ders verirken öğrenenler bu sisteme evlerinden, işlerinden, farklı mekânlardan hatta farklı şehir ve ülkelerden katılabilmektedir. Bu eğitime yeni bir soluk getirmiştir.

Eğitimde fırsat eşitsizliği dediğimiz herkesin aynı birikim düzeyine sahip olan öğreticilere ve mekânlara sahip olamama sorununu çözmeye büyük bir adımdır. Ayrıca belli mekân ve zamana bağlı kalmayı da gerektirmediği için herkes tarafından ulaşılabilir ve kişinin arta kalan vakitlerinde kariyerine yatırım yapabileceği bir eğitim planına dönüştürülebilir hale gelmiştir.

Sonuç olarak uzaktan eğitim sistemleri herkes için erişilebilir, kolaylaştırılmış, sistemli platformlar ile eğitim hayatımızı desteklemeyi ve geliştirmeyi amaçlar.

Bilge Arı Akademi ailesi olarak doğru platformda ayrıcalıklı eğitimler sunmayı amaçlıyoruz. Unutmayalım ki gelecek yılların güzelliği eğitim ve bilimledir. Geleceğe iz bırakın..

Sertifika Vermeye Yetkili Kurumlar Nerelerdir?

YÖK tarafından hiçbir denkliği bulunmayan, Türkiye’de hiçbir karşılığı olmayan sözde üniversiteler. Sizlerden istirham ediyorum sadece eğitim alacağınız yeri gerçekten iyi araştırın. Doğru düzgün .edu uzantılı bir web sitesi bile bulunmayan yerlere itibar etmeyiniz.

.com, .com.tr, .org, .eu, .web vb. gibi web site uzantılarının hiçbir değeri ve geçerliliği yoktur. Bu uzantıları parayı veren herkes alabilir. Ancak. edu, edu.tr, .gov, .org.tr vb. gibi uzantılar resmiyet içerir.

Bu yüzden sertifika alacağınız yer 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kurumu Kanunu’nda belirtilen esaslara göre açılmış ve resmi gazetede yayınlanan Yönetmeliği ile sertifika programları düzenleyip, sertifika verme imkanı sağlayan bir üniversitenin Uygulama ve Araştırma Merkezi’dir.

Resmi olarak sertifika veren yerler;

 • YÖK’e bağlı üniversitelerin yönetmeliğinde belirtilen Uygulama ve Araştırma Merkezleri, (Sürekli Eğitim Merkezi, Uzaktan Eğitim Merkezi, Yaşamboyu Eğitim Merkezi vb.)
 • Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bağlı olarak; Özel kurs merkezleri, Halk Eğitim Merkezleri, Hayatboyu Öğrenme, Mesleki ve Teknik Öğretim vb. olarak sertifikayı MEB düzenler,
 • İşkur onaylı sertifika veren Mesleki Eğitim Kurs Merkezleri,

Bilge Arı Akademi olarak, Milli Eğitim Bakanlığı Bağlı ve Üniversitelerle Anlaşmalı bir kurumudur.

Sertifika Almanın Avantajları

Hepimiz biliyoruz ki artık diploma tek başına eski işlevselliğinde değil. Bunun farkına varan sistem içerisindeki kişilerin uzmanlığında, günümüzde sayısı gittikçe artan sertifika programları örgün ya da çevrimiçi programlar ile bireylere destek olmakta. Bu programlar sayesinde, okul bittiğinde öz geçmişinizde diplomanıza ek olarak almış olduğunuz eğitimlerin sertifikası olduğunda konuya dair yetkinliğinizin daha fazla olduğu işverenler tarafından fark ediliyor.  Sadece işe giriş kısmında size avantaj sağlar demek, sertifikaya hak kazanmak için almış olduğunuz eğitime haksızlık olur. Bu durumda sertifikanın avantajları arasına;

 • Üniversitede okuduğunuz bölüme paralel bir eğitim aldıysanız, alanınızda fark edilir bir uzmanlaşma yaratır,
 • Üniversitede okuduğunuz bölüm dışında bir eğitim aldıysanız, konulara farklı bir bakış açısı sunar,
 • Üniversite okuma imkânı bulamamış ancak gelişime açık bir kişiyseniz, aynı yolda yürüyen kesimden farkınızı arttırır,
 • Aldığınız eğitimler içerisinde uygulama yapabilirliği fırsatı sağladığından, teorik bilgilerle donatılmak dışında işin pratiğine de hâkim olursunuz,
 • Sosyal çevrenizde konular hakkında çekimser kalmaz, öğrendiğiniz bilgilerin doğruluğundan emin bir şekilde konuşabilirsiniz,
 • Program alternatifleri çeşitlilik gösterir ve bu da sizi yeni mecralara yönlendirir,
 • Gireceğiniz her yeni eğitimle birlikte kendinize olan güveniniz artar,
 • Ekonomik açıdan, işsiz kaldığınız süreden daha fazla maddi bir yük oluşmaz,
 • Pek çok programa kabul için, sizden zorlayıcı seçenekler beklenmez,
 • Zaman yönetimi kısmında sıkıntılarınız varsa, çevrimiçi sertifika programları sayesinde zamandan tasarruf sağlayabilirsiniz ve bunların çoğu için özel bir yetkinliğinizin olması gerekmez.
 • En nihayetinde avantajları saymakla bitmeyecek bir gelişim içerisinde bulursunuz kendinizi.
 • Ancak unutulmaması gereken bir nokta var ki o da her gördüğümüz sertifika programına balıklama dalmamak olacaktır.

Bu sebeple sertifika eğitimi alırken de belli ölçütleri gözetmekte yarar var. En büyük kriter  kurumun Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ve Üniversitelerle anlaşmalı güvenilir bir kurum olmasıdır.